Strona główna > Baza wiedzy > Jak radzić sobie ze złym szefem ?
Data dodania: 02.04.2012, 11:23 | Kategoria: Informacje

Stop tyranii

Atmosfera w miejscu pracy jest jednym z kluczowych czynników wpływających na decyzję o zmianie pracy.

Oprócz zazdrosnych, szkodzących współpracowników, korporacyjne życie może zaburzyć również przełożony. Wiecznie niezadowolony, nadęty, krytykujący swoich podwładnych… Szef – Tyran to obraz z najczarniejszego snu pracowników.

Jak walczyć z tyranią i nie dać się zwariować?

  1. 1.      Jasna komunikacja

Mów precyzyjnie o swoich zadaniach i sposobach ich realizacji. Zmniejszy to znacznie możliwość nadinterpretacji przez wiecznie niezadowolonego szefa, a więc i liczbę powodów do zaczepki.

  1. 2.      Hierarchizowanie obowiązków

Sprawa bezpośrednio związana z punktem 1. Uszeregowanie swoich zadań i przedstawienie ich szefowi z prośbą o aprobatę da Ci możliwość wykazania, że wbrew jego opinii wcale nie jesteś leniem…

  1. 3.      Przewidywanie

Najważniejsze to słuchać swojego szefa i spróbować myśleć w podobny sposób. Analizuj jego sposoby rozwiązywania problemów i wykorzystaj je w odpowiedniej sytuacji, aby zabłysnąć. Znacznie wzmocni to Twoją pozycję w jego oczach. Być może szef zacznie widzieć w Twoich działaniach rozwiązanie, a nie źródło problemu.

  1. 4.      Nie walcz!

Jeśli Twój szef wciąż prowokuje Cię ciągłymi zaczepkami, nie próbuj mu się zrewanżować. Ciągłe odrzucanie piłeczki nie jest dobre w korporacji. Zresztą Wojna z szefem to rozwiązanie z góry skazane na porażkę. Pamiętaj, że jego pozycja w firmie jest znacznie mocniejsza.  Nie znaczy to jednak, że masz z pokorą i ze spuszczoną głową słuchać obelg i wyzwisk szefa.

  1. 5.      Ustal granicę

Przede wszystkim pilnuj, aby potyczki z szefem nie schodziły na poziom osobisty. Wszelka konwersacja powinna dotyczyć jedynie sfery zawodowej.

  1. 6.      Rozróżniaj

Jest znaczna różnica pomiędzy krytykowaniem a ubliżaniem. To ostatnie jest przecież unormowane w przepisach prawa cywilnego (naruszenie dóbr osobistych), a nawet karnego (zniewaga). Czasami warto wiedzieć, że w najbardziej radykalnych sytuacjach nie musimy wcale chować głowy w piasek.

Zastosowanie się do powyższych porad nie da Ci gwarancji końca kłopotów z szefem – tyranem. Można w ten sposób nieco załagodzić panujące napięcie i sprowadzić relacje z szefem na właściwe tory.


.Logaue
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Wykonanie portalu: GaldoMedia